Yalova Termal Su Mucizeleri | Göz – Mide – Ayak Suları

Termal sular içindeki doğal mineraller sayesinde bir çok hastalığı tedavi eden ve iyileştiren yönlerini bilmeyen yoktur. Tarih boyunca yer altından çıkan bu sıcak doğal sulardan faydalanılmıştır. Özellikle Afyon termal sularının, Bizans döneminde de kullanıldığı bulunan kanıtlarla doğrulanmıştır. 

Kaplıca Tedavisi ve Yapılması Gerekenler

Genellikle soğuk havalarda tercih edilmesi ile bölgenin kış turizmini ayakta tutan termal oteller, yıl içerisinde yerli ve yabancı on binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Türkiye termal sular bakımından oldukça zengin bir bölgededir. Afyon, Ankara, Bursa, İzmir ve Denizli termallerinin yanı sıra Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim Kentim” dediği Yalova’da sularıyla mucize yaratan diğer kentimizdir. Hatta o dönemlerde Atatürk’ün de Yalova termal sularından yararlandığı ve dünyaca ünlü bir yer olması için çalışmalar yaptığı bilinmektedir. 

Yalova Termal İlçesindeki Mucizevi Sular 

Yılbaşı İçin Kaplıca Planlaması Yapacaklara Öneriler

Yalova’nın Termal ilçesinde bulunan tesisler içerisinde 3 farklı yer bulunmaktadır. Vücudun farklı bölgelerini iyi gelen bu kaynaklar, “Mide Suyu”, “Göz Suyu” ve “Ayak Suyu” olarak adlandırılmıştır. 

Göz Suyu

göz suyu

Yalova termal suları arasında yer alan, 55 dereceyi bulan sıcaklığı ile “Göz suyu”, içerisindeki minerallerin tam iyonize olmalarıyla konjonktivit, keratit ve birçok göz hastalığını iyileştirdiği kaydedilmiştir. 

Mide Suyu

mide suyu

Yer altından çıkan bol mineralli sıcak suyun içilmesi ile mide, böbrek ve bağırsaklara iyi geldiği bilinmektedir. Mide suyunu sıcak halde içebildiğiniz gibi soğutarak maden suyu gibi de içilebilmektedir. Termal suyun, Gastrit, kronik enterit, hazımsızlık, bağırsak iltihapları, sindirim bozukluklarını tedavi edici özelliği bulunmaktadır. 

Ayak Suyu

ayak suyu

Diğerlerinden farklı olarak dere gibi akan ve aşamalı kullanılmasıyla eklem, kemik, romatizma gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir.  

Not: Kaynak sularında sirkülasyon vardır ve sürekli yenilenir. Neredeyse kaynama noktasını bulan, 98 derece sıcaklığı sebebiyle suların her hangi bir hastalık bulaştırma riski bulunmamaktadır. 

İstanbul’dan Yalova Termal Sular Bölgesine Nasıl Gidilir?

Yalova Kaplıcaları Günübirlik Geziler

Yalova ile İstanbul arası 94 kilometredir. Kendi aracınızla, trafiğin yoğun olmadığı ve çıkılan bölgeye göre ortalama 1,5 saatte gidebilirsiniz. Rota olarak Dilovası’ndan Osmangazi Köprüsü’nü geçerek ya da körfezi dolaşarak (biraz daha uzun sürecektir) Yalova’ya rahatlıkla varabilirsiniz. 

Ayrıca Yenikapı’dan direk olarak Yalova’ya İDO seferleri düzenlenmektedir. Bunun dışında birçok otobüs firmasının İstanbul – Yalova seferleri bulunmaktadır.

Cevap bırakın