Türkiye’de İçme Kürü Uygulayan Kaplıcalar

İçme kürü, termo mineral sularla yapılan, doğal ve yaygın tedavi yöntemlerinden biridir. Doktor yönlendirmesiyle yapılan içme kürleri, doğal mineralli olan kaplıca suyunun belirli bir süre bekletilmiş olarak ve yine belirlenmiş dozlarda günlük olarak kullanılması şeklindedir. Bazı kaplıca suları, içinde bulundurdukları minerallerin özelliğinden dolayı içildiğinde fayda sağlarlar.

Kaplıca kür uygulaması daima doktor tavsiyesi ve gözetimi ile yapılmalıdır. Bu içme küründe kullanılacak olan su, daima hijyenik koşullara dikkat edilerek doğrudan kaynaktan kullanılmalıdır. Bu tedavide kullanılan mineralli su, kimyasal özelliklerine bağlı olmak kaydıyla sindirim sistemi fonksiyonlarını ve böbrek ile idrar yollarını hem doğrudan hem de dolaylı yoldan etkilemektedir.

Türkiye'de İçme Kürü Uygulayan Kaplıcalar - termal su

Genel uzman tavsiyesi olarak, kullanılacak su yarım saatten az olmayan aralıklarla alınır. İçme küründe kullanılan suyun sıcaklığı genel itibariyle 25 derecedir. Kür süresi, tedavi özelliğine bağlı olarak 3 ile 6 hafta arasında değişiklik gösterebilmektedir.

Genel olarak içten tedavi olarak bilinen içme kürü uygulamalarında deri altına şırınga, serpintileme ve gargara gibi yöntemler de uygulanabilmektedir. Yine bu yöntemin günde kaç defa ve ne şekilde uygulanacağı kesinlikte doktor tavsiyesi üzerine olmalıdır.

Kür yöntemi genellikle kronik hastalıkların tedavisinde uygulanır. Suyun belirli miktar ve sürelerde içilmesi organizmalar üzerinde olumlu bir etki gösterir.

Şehirlere Göre İçme Kürü Kaplıcaları

  • Ankara’nın ilçesi Kızılcahamam’da bulunan kaplıca suyuyla içme kürü tedavisi uygulanabilmektedir. Bu kaplıcadaki su sıcaklığı 47 derecedir. Yapılan içme kürü tedavisi, karaciğer, safra kesesi, mide ve metabolizma hastalıkları için kullanılmaktadır.
  • Balıkesir’in Gönen ilçesinde, Gönen çayı kenarında bulunan, kaplıca kaynağı da içme kürü tedavisinde kullanılmaktadır. Buradaki suyun sıcaklığı 52 derecedir. Karaciğer ve böbrek fonksiyonları tedavisinde yaygın olarak tüketilmektedir.
  • Diğer bir içme kürü merkezi Bursa’nın Çekirge mevkinde bulunmaktadır. Su sıcaklığı minimum 47 derecedir. Karaciğer ve safra yolları hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.
  • Denizli Pamukkale’ de bulunan termal merkezin su ısısı 33 derece civarındadır. İçme kürleri, mide ve bağırsak fonksiyonu bozukluklarında sık sık kullanılmaktadır.

Türkiye'de İçme Kürü Uygulayan Kaplıcalar

Kür Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Doğal bir tedavi yöntemine olmasına karşın bilinçsizce uygulanan kürler, insan hayatını ciddi seviyelerde tehlikeye atabilmektedir. Özellikle yaşlılar, çocuklar, fazla kilolu hastalar ve kalp rahatsızlığı olan kişilerin kürden uzak durması gerekmektedir. Ayrıca diğer hastaların da mutlaka tedavi öncesi doktor kontrolünden geçmesi ve doktor tavsiyesi ışığında tedavi alması şarttır.

Cevap bırakın