Termal Sağlık Turizmi

Termal Sağlık Turizmi Nedir?

Modern insanlar hastalıkların tedavileri amacıyla veya daha uzun ömürlü olmak için tıbbın haricinde veya tıbbi tedavi süreçlerine destek olacak çözümleri araştırmaktadırlar. Özellikle dünyanın globalleşmesi ile artık bu tedaviler hangi ülkede olursa olsun, o tedavilere talep oluşuyor. Bugün Japonya’daki bir emekli bile kalkıp Konya’nın Ilgın kaplıcalarında kendine şifa arayabiliyor. İnsanların daha bilinçli olması ve bilgi çağı sayesinde şifayı arayarak bulmaları bunlara sebep olan en önemli etkenlerden.

Termal Sağlık Turizm - termal kaynaklar - şelale

Termal sağlık turizmi de bu yönden artık tüm dünyadan hasta çekebilecek duruma gelmiştir. Bu turizmin yaygınlaşması, doğal değerlerin kıymeti bilinmesi ve ülke ekonomisine katkıda bulunmasının sağlanması çok önemlidir. Termal sağlık turizmi sadece hastalıklardan kurtulmak için insanlara sunulması gereken bir hizmet değildir. Aynı zamanda sağlıklı insanların var olan sağlığını koruması adına önemli bir alan açmıştır. İnsanlar artık düzenli olarak sağlıklarını korumak için termal tesisleri kullanmaktadır.

Doğal Su Kaynakları

Doğal termal kaynakların tarihi ise çok geçmişe dayanmakta. Binlerce yıldır yerden çıkan bu şifalı suyun insan sağlığına faydalı olduğunu düşünülse de bugün üniversiteler ve bakanlıklar tarafından yapılan araştırmalar, termal suların ölümden başka neredeyse her şey için şifa olduğunu göstermektedir. Çok geniş bir yaş skalası üzerinde etkili olan termal tesisler bugün dünya çapında 20 ila 80 yaş arası hastalar ve normal sağlığında olan kişiler tarafından kullanılmaktadır.

Termal Sağlık Turizm - termal kaynaklar - kaynak suyu

Sıcak suyun tedavisinin yanı sıra insanlara keyif vermesi de bu sektörün eğlenceli tarafının da olduğunun kanıtıdır. Ülkemizde de termal tesisler etrafında yapılan eğlence merkezleri ile termal sağlık turizminin sürekli geliştiğini söyleyebiliriz. Jeotermal yönden çok zengin olan ülkemizdeki termal sağlık turizmi daha büyük yatırımlar ile tüm dünyadan turist çekebilecek kapasitelere ulaşacaktır. Bu tesisleri iyi ve temiz kullanmak, tesislerin tanıtımını yapmak her Türk vatandaşının boynunun borcudur.

 

Cevap bırakın