Termal Otellerde Kaplıca Kürü Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kaplıcalar şifalı termal suların çıktığı alanlara kurulan tesislerdir. Sağlık turizmi olarak her yıl binlerce insanın tatil yaptığı termal otellerin hemen hemen hepsinde uzman doktorlar görev yapmaktadır. Termal otellerde kaplıca kürü mutlaka doktor kontrolü ile yapılmalıdır. Kaplıca suları her hasta için faydalı olmayabilir. Ayrıca şifalı sular da doğru kürler ile kullanılmazsa faydalı olmamaktadır. Bu nedenle tedavi ve şifa amaçlı bir termal otel tatili yapacaksanız, otelde uzman bir doktor olup olmadığını mutlaka sormalısınız. Termal otellerde hem nezih bir mekanda iyi bir tatil yapıp hem de belli saatlerde doktor eşliğinde uygulayacağınız kaplıca kürü ile tedavi olabilirsiniz.

Termal Otellerde Kaplıca Kürü Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kaplıca Kürü Nasıl Uygulanır?

Kaplıca kürü açık, kapalı ve kompakt olarak yapılır. Açık kaplıca küründe doktorun önerileri doğrultusunda hasta belli saatlerde kaplıca sularına girer veya içer. Kapalı kaplıca küründe hasta tam bir tedavi amacıyla kaplıca kliniğine alınır. Burada doktor kontrolünde kürler uygulanır. Kompakt kürlerde ise 8-10 hasta aynı anda tedaviye alınarak kür uygulanır. Kaplıca kürleri banyo kürü, içme kürü, çamur banyosu kürü, inhalasyon kürü ve karma kürler şeklinde uygulanır. Doktor kontrolünde uygulanan kürler belli yöntemler ile kişinin hastalığına ve hastalığın seyrine uygun olarak yapılır. Banyo kürlerinde hastanın durumuna göre tam banyo, dörtte üç banyo, yarım banyo, lokal banyo ve duşlar şeklinde uygulanır. İçme kürleri, mineralli kaplıca suyunun belli saatlerde belli miktarda içilmesi şeklinde yapılır. Çamur banyosu küründe şifalı su ve toprak karışımı çamur belli bölgelere ya da vücudun tamamına sürülerek bir süre beklenir. İnhalasyon yönteminde kaplıca suyunun buharı solunarak şifa sağlanır. Karma kürlerde bu kürlerin birkaçı aynı anda hastaya uygulanarak yapılmaktadır.

Termal Otellerde Kaplıca Kürü Uygulaması Nasıl Yapılır? - banyo kürü

Termal Otellerde Yapılan Kaplıca Kürünün Etkileri

Termal otellerde doktor kontrolünde uygulanan kaplıca kürü kişinin mevcut hastalığında iyileşmeyi sağlar. Kaplıca kürü düzenli uygulandığında vücut direnci artar ve daha zinde olur. Kişide büyük bir rahatlama hissi ile birlikte psikolojik durumu düzelir. Termal otellerde yapılan kürlerin hastalıklar için etkili ve iyileştirici olabilmesi için 10 ile 15 gün süre ile düzenli olarak uygulanmasında fayda vardır.

Cevap bırakın