Termal Kür Nedir?

Termal kür aslında adındaki gizemi bir tarafa bırakırsak oldukça basit bir kavramdır. Sadece kaplıcaya girişleri düzene sokmak ve bunu bir hekim kontrolünde yapmayı zorunlu kılar. Termal kaplıcalar dünya üzerinde ciddi bir alternatif tıp tedavisi yöntemi olarak kullanılmakta ve tüm kaplıcalarda termal kür şeklinde tedaviler yürütülmektedir. Rastgele tedavi olmak yerine takip edilen ve hastalığa göre belirlenen bir tedavi yöntemini tercih etmek elbette daha mantıklıdır.

Termal kürün hasta üzerinde nasıl uygulanacağına doktor karar vermelidir. Zira hastalığın detaylarını ve şiddetini bilen doktor tarafından termal kür seansları en iyi şekilde ayarlanacaktır. Termal kür gidilen kaplıcanın mineral yoğunluğuna ve suyun sıcaklığına göre değişebilmektedir. Hekimlere daha önce geçirdiğiniz hastalıkları doğru bir şekilde söylemeniz sizin için en iyi termal kür programının hazırlanmasında çok faydalı olacaktır.

Termal Kür Nedir - termal havuz

Termal Kür Programının İşletilmesi

Termal kür programı doktorunuz tarafından detaylı bir şekilde hazırlandıktan sonra uygulama aşamasına geçilir. Uygulama 1 veya 2 hafta boyunca devam eder. Doktor kontrolüne giden hastanın ilgili değerleri yeniden kontrol edilir. Bu değerlere göre hekim kür uygulamasının devam edilmesine, durdurulmasına veya değiştirilmesine de karar verebilir.

Kaplıcaların Kullanımı

Ülkemizdeki kaplıcalar hem işletmecileri tarafından hem de biz ziyaretçileri tarafından kıymeti bilinmeyen ve doğru kullanılamayan değerlerdir. Ülkemiz insanının kaplıca kullanımı biraz geleneksel ve halk tabiri ile kafalarına göre olmaktadır. Ziyaretçiler hastalıklarına şifa olması amacı ile gittikleri kaplıcalarda canları ne zaman isterse o zaman termal havuzlara veya odalarındaki banyolara girmektedirler. Bazen çok fazla girdikleri için diğer günü bomboş geçirmek zorunda kalabilmektedirler. Bu da bir disiplinsizlik getirdiği gibi aynı zamanda çok farklı hastalıklar getirebilir, özellikle yaşlı insanlarda sıcaktan dolayı fenalaşmalar veya tansiyon problemleri ortaya çıkmaktadır.

Termal Kür Nedir - termal oteller

Cevap bırakın