Şifalı Sular İçerisinde Nasıl Hareket Edilmeli?

Ülkemiz bilindiği üzere şifalı sular alanında oldukça büyük bir öneme sahiptir. Tercih edebileceğiniz bu yerler su değerleri açısından, doğa bakımından zengin yerler olup pek çok ziyaretçiyi kendini hayran bırakmaktadır. Bursa, Afyon, Ankara, Denizli, İzmir gibi şehirlerin beldelerinde bulunan şifalı sular hastalıkların tedavisinde yardımcı yöntem olarak kullanılmaktadır. Ancak misafirlerin tam anlamıyla bu termal sulardan fayda görmesi için dikkat etmesi gereken birtakım kurallar bulunmaktadır. Pek çok kişi sağlık bulmak, vücudunu dinlendirmek ve istirahat etmek için kaplıca termal sularını tercih ederek fayda görmek istemektedir. Ancak gitmeden önce de kaplıca otelleri iyice araştırılmalı, hastalığa göre kaplıca seçimi yapılmalıdır. Aksi takdirde suların içinde bulunan bazı minerallerin sizlere katkıdan çok zarar verebileceği unutulmamalıdır.

Şifalı Sular İçerisinde Nasıl Hareket Edilmeli - blue lagoon

Şifalı Sular ile İhtiyacınız Olan Mineraller Nasıl Alınır?

Vücudumuzun tümü deri ile kaplıdır. Bu sebeple minerallerin deri yoluyla da vücuda alınması gerekir. İhtiyacınız olan mineralleri alacak gözenekler kapanırsa pek fazla fayda sağlamaz. Bunun için ilk önce kapanan gözenekleri kese yardımıyla açmak gerekir. Termal sular çok sıcak olduğu için bazı oteller bu suyu soğutmak için normal su kullanmaktadırlar. Böyle bir uygulama yapıldığında fayda sağlanamayacağı için önceden önlem almak, bu durumu engellemek gerekmektedir. Kaplıca suyunu soğuturken yine kaplıca suyu kullanılması yönünde uyarılması gerekmektedir. Termal otellerde bulunan şifalı sular sağlık açısından çok önemlidir. İlk gün girilen havuz suyunun boşaltılması soğuyan suyun üstüne yine sıcak su eklenmesi gerekir. Yine çok önemli olan detaylardan biri de havuza tok girilmemesi gerektiğidir. Bunun için en uygun zaman sabah kahvaltıdan önce, akşam ise yemekten 2 saat öncedir. Şampuan, duş jeli gibi kimyasallar da havuz içerisindeki kimyasal suya karıştırılmamalıdır. Bu uygulamayı dikkate alırsanız hastalığınıza çözüm bulduğunuzu görebilirsiniz.

Şifalı Sular İçerisinde Nasıl Hareket Edilmeli - termal havuz

Termal Havuzlarda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Şifalı su deyince ülkemiz ilk sıralamada yer almaktadır. Termal havuz suları da tercih edilen şifa kaynaklarındandır. Bu sebeple kaliteli kullanım için havuz suları ilaçlanmaz. Havuzlar kendi kendilerine devir daim yaptıklarından özel olarak dezenfekte edilmelerine gerek yoktur. Kaplıcaya girmeden önce bilinmesi gereken en önemli kural sıcak su havuzlarının şok etkisi yaşatabileceğidir. Bu nedenle havuza girdikten sonra suyun içinde hareket edilmemesi gerekmektedir. Tüm bu uygulamalar yerine getirildiğinde şifa bulunduğu görülmektedir.

Cevap bırakın