SGK Kaplıca Tedavisi İçin Gerekli Olan Belgeler

Gerekli koşullar sağlandığı takdirde Sosyal Sigortalar Kurumu kaplıca tedavisi masraflarını karşılamaktadır. Bunun için sağlık kurulları tarafından rapor düzenlemeleri yapılması gerekmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu, sigortalılar için sunduğu hizmetlerini Sağlık Uygulama Tebliği’nde  sıralamaktadır.

SGK Kaplıca Tedavisi İçin Gerekli Olan Belgeler

Kaplıca Tedavisi Raporu İçin Yapılması Gerekenler

Sosyal Sigortalar Kurumunun gerekli gördüğü şartlardan ilki bir sağlık kurulu raporunun  alınmasıdır. Bu raporda hastalığın tanısı, önerilen tedavi, tedavinin seans ve gününün mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. Aksi durumda sağlık raporu geçerli sayılmayacaktır. Rapor alındığı tarihten itibaren altı ay süreyle geçerlidir. Belirtilen sürede tedavi başlanmamışsa raporun yenilenmesi gerekir. Alınan raporun süresi dolmadan yani altı aylık süre içerisinde ve kaplıca tedavisi başlamadan önce hastaneden mutlaka sevk alınması gerekmektedir. Eğer tedaviye sevk alınmadan gidilirse herhangi bir masraf da karşılanmaz.

Tedavi görülecek olan kaplıca tesisinin kesinlikle Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlı bir kaplıca merkezi olması gerekmektedir. Sağlık Bakanlığınca ruhsatsız bir kaplıca merkezi için Sosyal Güvenlik Kurumu tedavi giderlerini karşılamayacaktır.

SGK Kaplıca Tedavisi İçin Gerekli Olan Belgeler - sağlık kurulu raporu

Başvurulan tedavi ve alınan rapor tek bir kişi için geçerlidir. Her hastanın raporu ayrı alınmalıdır. Sağlık Kurulunun raporu düzenlediği tarihten itibaren beş gün içinde kaplıca tesisine müracaat edilmesi gerekmektedir. Bu süre içinde kaplıca tesisine müracaat edilmemesi halinde yol gideri ve gündeliklerin ödenebilmesi için yeniden sağlık kurulu raporu düzenlenmesine gerek yoktur. Alınan raporun geçerli olduğu altı aylık süre içerisinde sevk belgesi düzenlenerek hastanın yeniden sevk edilmesi gerekecektir.

Gerekli şartlar sağlandığında tedavi görülmesi gereken kaplıca tesisine gidiş ve dönüş masrafları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır. Eğer kaplıca tesisinde raporda belirtilen süreden daha uzun kalınmış ise o süreye ait ödeme Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından değil, hasta tarafından karşılanacaktır.

Belirlenen ödemeler hastalara günlük olarak yapılmaktadır. Yapılan günlük ödemeler dışında herhangi bir gider karşılanmamaktadır. Hastalar, yeme, içme ve konaklama gibi masraflarını yapılan günlük ödemeler içinden karşılamak durumundadırlar. Ödemenin üst sınırını aşan harcamalardan hastaların kendileri sorumludur.

SGK Kaplıca Tedavisi İçin Gerekli Olan Belgeler - termal havuz

Eğer ikamet edilen il sınırları içerisindeki bir kaplıca merkezinde tedavi görülüyor ise yapılan günlük ödeme yarı yarıya oranda düşecektir. Sağlık Kurulunca verilen raporda belirtilmek şartıyla hastanın yanında refakatçisi mevcut ise onun için de ayrıca ödeme yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu ödeme yaparken hastaya en yakın kaplıca merkezini dikkate almaktadır.

Sağlık Bakanlığınca İşletme İzni Verilen Kaplıca Tesisleri

Sağlık Bakanlığınca ruhsatı bulunan ve Sosyal Sigortalar Kurumunun tedavi masraflarını karşıladığı kaplıca merkezi sayısı şu an için 197’dir. Bu kaplıcalar; Afyonkarahisar, Aksaray, Ankara, Amasya, Aydın, Balıkesir, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kırşehir, Konya, Kütahya, Manisa, Muğla, Nevşehir, Niğde, Rize, Sakarya, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Tokat, Tunceli, Yalova ve Yozgat merkezli tesislerdir.

Cevap bırakın