Sağlık Turizmi Açısından Kaplıcalar ve Önemi

Sağlık Turizmi Açısından Kaplıcaların Önemi

Ülkemizde birçok yerde bulunan kaplıcalar fiziksel rahatsızlığı olanlar için çözüm kaynağı olmuştur. Birçok fiziksel rahatsızlığı bulunan hastalar kaplıcalara giderek rahatsızlığını gidermeye çalışmıştır. Birçok bölgede termik santralleri kurulan kaplıcalar her alana faydalıdır. Sağlıkta, tarımda gibi alanlarda hep ön plandadır. Ülkemizde genelde sağlık ve turizm sektöründe kullanılan kaplıcaların birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Ülkemizin bazı bölgelerinde termal oteller çokça bulunmaktadır. Bunun yanında da kaplıca otelleri ile büyük tesisler yer almaktadır. Gerek yerel halk gerekse turistler buralara gelerek hem sağlık tedavisi için hem de güzel bir tatil için vakit geçirebilirler. Sadece sağlık alanında değil sosyal alanda da etkili yere sahip bu tesisler insanların hem tatil havasında hem de bir sağlık tedavisini sürdürme olaylarını bir arada yapabilmelerine olanak sağlar. Bu tesislerin sağlık alanında birçok yönden faydaları vardır.

Sağlık Turizmi Açısından Kaplıcalar ve Önemi - termal su kaynakları

Kaplıcaların Faydaları

Kaplıcaların birçok hastalığa iyi geldiği birçok doktor tarafından söylenmektedir. Genetik olan romatizma ağrıları pek o insanın genel rahatsızlığıdır. Genelde bu rahatsızlığın tedavisi doktor tarafından bittikten sonra bitirici tedavisi olarak kullanılır. Hastanın kaplıca da rahatlaması sağlanır. Ameliyat sonrasında eklem rahatsızlığı olan hastalara da rahatlatıcı bir tedavi kaynağıdır. Solunum hastalığı bulunan bronşit gibi hastalara da iyi gelen kaplıcalar birçok hastanın uğradığı yerdir. Cilt veya dolaşım sistemi rahatsızlığı bulunan kişilerinde uğradığı yerdir. Sadece hastalar değil sağlıklı bireylerinde yorgunluk atmak için veya beyinlerini dinlendirmek için bu tesislere gittiği görülmektedir. Birçok kişinin memnun kaldığı kaplıcaların birçok faydasının olduğu görülmektedir.

Sağlık Turizmi Açısından Kaplıcalar ve Önemi - sağlık turizmi

Kaplıcalara Gitmemesi Gereken Hastalar

Ateşi olan hastalar ve iltihaplı hastalık geçiren hastalar kaplıcalara gitmemesi önerilir. Ayrıca kanser türü hastalıklar doktorlarından izin almadan gitmemelidirler. Böbreğime taş bulunanlar kaplıcalara gitmemesi gerektiği doktorlara başvurulması gerektiği önerilir. Hamile bayanların veya adet dönemindeki bayanların bu bölgelere gitmemelidirler Kalp hastalığı, tansiyon rahatsızlığı ve şeker hastalığı bulunan bireylerinde doktorlarından tavsiye almadığı sürece kaplıcalara gitmemesi gerekir. Kaplıcaların bütün hastalığa faydası yoktur. Bazı hastalıklara iyi gelmektedir ve doktor tavsiyesi alınarak gidilmelidir. Doktor tavsiyesi alınmadan gidilen hastalıklarda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir.

Sağlık Turizmi Açısından Kaplıcalar ve Önemi - termal su kaynakları ve sağlık turizmine katkısı

Cevap bırakın