Kasım Ayında Gidilebilecek Kaplıcalar

Türkiye ili içerisinde, her mevsime özgü kaplıca yerleri bulunmaktadır. Kaplıcalar, zengin mineralleri ve temizliği sayesinde hastalıkların iyileşmesine yardımcı olmaktadır. Kaynama noktasında olan sular kireçlenmelerin oluşmasını engellemektedir. Özellikle Kasım ayına gelindiğinde Tokat ilinde bulunan Reşadiye kaplıcaları ziyaret edilebilir. Doğa manzarası ormanlardan ve kuş seslerinden meydana geliyor. Ziyaretçileri, kaplıca sularının içerisinde keyifli bir zaman geçirirken aynı zamanda da doğanın sunmuş olduğu sessiz bir ortam sayesinde huzura erebiliyorlar. Balıkesir ilinin Edremit ilçesinde Körfez tatil kaplıcaları yer alıyor. Hem tatil yapmak hem de fizyolojik açıdan rahatlamak için bu kaplıcalar tercih edilebilir.

Kasım Ayında Gidilebilecek Kaplıcalar

Kaplıcaların İnsan Sağlığına Katkıları Nelerdir?

Kaplıcaların insan sağlığına katkıları sadece bedensel anlamda düşünülemez. Ruh ve beden eş zamanlı yürümektedir. Bu nedenle de ikisinden birinde meydana gelebilecek bir aksama her ikisini de etkileyecektir. Kaplıca suları, doğal bir su kaynağıdır. Yer altından aktif olarak çıkan bu su, kirli kalmıyor. Devamlı olarak yenilendiği için, temiz bir su kaynağını meydana getiriyor. Bedensel anlamda sinir yollarında daralmalar meydana gelen kişiler, suyun içerisinde yarım saat bir süre zarfında kalınca iyileşebiliyor. Bu iyileşme süreci, birden meydana gelmiyor. Örneğin bir haftalık tatil için İzmir ili kaplıcalarını ziyaret eden kişi, gün içerisinde yarım saat kaplıca sularında vakit geçirerek hastalığından kurtulabilir.

  • Kaplıca suları, hastalığın iyileşmesi adına şifa niteliğindedir.
  • Suyun içerisinde bulunan doğal mineraller, deri ile etkileşim içindedir.
  • Su kaynama noktasına eriştiği zaman bağırsakların iyileşmesine katkıda bulunur. Soğuk bir su ise, kalbin iyi bir ritimde çalışmasına yardımcı olacaktır.
  • Hastalıkların türlerine göre, suyun soğuk ve sıcak olduğu dikkate alınmalıdır.
  • Kaplıcalar, Türkiye ilinin hemen hemen her noktasında yer alıyor. Özellikle Kasım ayında; İzmir, Balıkesir, Bursa gibi illerin içerisinde bulunan kaplıcalara gidilebilir.

Kasım Ayında Gidilebilecek Kaplıcalar - termal havuz

Kaplıcalar ve Bedensel Anlamda Faydaları

Kaplıcaların içerisinde bulunan mineraller tamamen doğaldır. Deri ile etkileşim halinde olduğu için, iltihaplı sıvılar tamamen vücut içerisinden dışarıya çıkıyor. Kasım ayında Bursa ilinin Uludağ ilçesinde yer alan Uludağ kaplıcaları soğuk bir suya sahiptir. 8 derece civarında olan bu kaplıcalar, safra kesesinde ve idrar yollarında sorun yaşayan insanlar için adeta birebirdir. Safra kesesinin içerisinde bulunan iltihap ve idrar yolları içerisinde bulunan toksinler zamanla, kaplıcaların içerisine akar. Fakat su, devamlı olarak kaynaktan çıktığı için değişim halindedir ve yok olur. Bu nedenle, kaplıcalar temiz kalır ve ziyaretçilerinin sağlıklarına zarar vermez.

Cevap bırakın