Kaplıcaya İlk Kez Gidecek Olanlara Öneriler

Yer altında bulunan doğal suların yeryüzüne çıktığı yere yapılan tesislere kaplıca adı verilmektedir. Türkiye’de çok fazla kaplıca ve termal tesis bulunmaktadır. Bu tesislerin her biri farklı sıcak su özellikleri barındırmaktadır. Her kaplıca suyunun özelliği kendine özeldir. Bazı kaplıca sularının demir oranı yüksek iken bazılarının ise sodyum ve radyum oranı yüksektir. İçerisinde bulunan mineraller değişince etki alanı da değişmektedir. Bu yüzden termal tesise tatile gidecek olanlar gidecekleri tesisin suyunun değerlerini, mineral yapısını önceden öğrenmelidir. Kan rahatsızlığı, romatizma rahatsızlıkları olanlar özellikle demir oranı yüksek olan kaplıcaları tercih etmelidir. Sinirsel ve bedensel sorunu olup rahatlamak isteyenler ise radyum oranı yüksek olan şifalı suları tercih etmelidir.

Kaplıcaya İlk Kez Gidecek Olanlara Öneriler

Kaplıcaya Gitmek İsteyenler İçin Öneriler

İlk defa kaplıcaya gidecek olanlar aşağıdaki önerilere dikkat ederek daha doğru ve yerinde bir tatil keyfi çıkarabilirler;

  1. Öncelikle gideceğiniz kaplıca tesisinin otel durumunu, özelliklerinin, suyunun sıcaklığını ve içinde bulunan mineralleri mutlaka önceden araştırmalısınız.
  2. Kaplıcalara yalnızca bahar ve kış aylarında gidilir gibi yanlış bir düşünceye kapılmanıza gerek yoktur. Dört mevsim istediğiniz zaman gidebilirsiniz.
  3. Hamile olanlar için ilk üç ay kaplıcalar yasaktır. Diğer aylarda ise doktor kontrolü gerekmektedir.
  4. Kaplıcaya gittiğinizde eğer sabun veya başka kimyasal bir madde kullanırsanız suyun etkisini azaltırsınız. Bu yüzden ekstra bir temizlik malzemesi kullanmayınız.
  5. Sıcak suyun içine girdiğiniz yavaş hareket etmeli ve suyun, minerallerin derinize rahatlıkla işlemesini sağlamalısınız.

Kaplıcaya İlk Kez Gidecek Olanlara Öneriler - termal havuz

Termal Otel Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Termal otel seçerken dikkat edilecek olan hususların başında elbette ki tesiste bulunan şifalı suyun Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olmasıdır. Sağlık Bakanlığı tarafından onayı olmayan tesisleri tercih etmeyiniz. Tesiste bulunan sıcak su banyolarının ve havuzlarının hijyenik olmasına özen gösteriniz. Dikkat etmeniz gereken en önemli hususlardan biri ise beklentilerinize uygun bir termal tesis bulmanızdır. Bazı termal tesislerde kapalı ve açık termal havuzlar, hamamlar, jakuziler, masaj odaları, fizik terapi odaları ve merkezleri, ücretsiz faydalanabileceğiniz çeşitli sağlık hizmetleri bulunmaktadır.

Cevap bırakın