Kaplıcalarda İçme Kürleri

Şifalı Sular

Son asıra kadar kaplıcalar her zaman fiziki tedavilerde veya temizlik amacı ile kullanılan şifalı bölgelerdi. Bilimin gelişmesi ve kaplıcaların tedavi amaçlı olarak birçok hastalıkta kullanılabileceğinin ortaya çıkması ile kullanım yöntemleri de çeşitlendi. Laboratuvar araştırma imkanlarının da gelişmesi ile kaplıca sularının aslında insanların hayati fonksiyonları için çok önemli değerler taşıdığı ve içilebildiği görülmüştür. Bugün doktorların ve uzman fizyoterapistlerin önerisi ile hazırlanan içme kürleri, özellikle mide ve bağırsak hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır.

Kaplıcalarda İçme Kürleri - şifalı sular

İçme Kürleri

Doğal mineralli sular aslında hepimizin hayatında soda olarak bulunmaktadır. Ülkemizde hak ettiği değeri görmeyen en önemli ürünlerden bir tanesi mineralli sulardır. Bu mineralli suların çıktığı doğal su kaynaklarındaki sular da sıcak şekilde tüketilebilir. Her termal kaynağından çıkan su içilmemelidir fakat ülkemizdeki termal suların neredeyse tamamı tatlı olduğu için içime uygundur, yine de her daim kaplıcanın hekiminden tavsiye almayı unutmayınız.

Hekimlerin yönlendirmesiyle uygulanan içme kürleri hastalıklara göre özel olarak hazırlanmaktadır. Özellikle mide hastalıkları, bağırsak iltihapları, basur, kadın adetlerinde düzensizlik, cinsel isteksizlik, idrar yolu iltihaplanmaları gibi rahatsızlıkların giderilmesinde kullanılmaktadır. Bu hastalıkların tamamında farklı kürler uygulanmalıdır. Bazı hastalıklar sıcak suyun içilmesine uygun olmadığı için hekimin belirlediği derece ve miktarlarda bu sular tüketilmelidir.

Kaplıcalarda İçme Kürleri - mineralli su

İçme kürleri aslında bir tedavi yöntemi olduğu için bu suları susadığımızda değil bir çizelgeye göre düzenli olarak içmeliyiz. Ancak bu şekilde en az bir hafta uygulanacak içme kürlerinin faydalarını görebiliriz. İçerdiği zengin mineraller ile kaplıcalardaki termal sular metabolizmamızı düzenler ve hormonal denge sağlar. Bu sadece fiziki hastalıkların giderilmesinde değil aynı zamanda ruhsal hastalıkların da iyileştirilmesi için kullanılmaktadır. İnsan tamamen hormonları tarafından yönetilen bir canlı olduğu için hormonal dengeyi sağlamak, aslında hayata daha güçlü tutunmak ve daha pozitif bakmak için çok önemlidir.

Cevap bırakın