Kaplıcalarda Egzersizle Tedavi Yöntemi

Egzersizle Tedavi Yöntemi

Kaplıcaların öncelikli kullanım amaçları ülkemizde ortopedik ve sinirsel hastalıklar üzerinde yoğunlaşmaktadır. İç hastalıklar konusunda da tedavi yöntemleri uygulansa da egzersizle tedavi yöntemi bu konuda doğrudan etki yapmaz. Egzersizle tedavi daha çok hareket kabiliyeti azalmış hastalar ve ruhsal sorunları olan kişiler üzerinde çok etkilidir. Tedavi yöntemleri çok çeşitlilik arz etmekle beraber genel olarak havuz içerisindeki yoğunluk ve sıcaklıktan faydalanarak kasların ve eklem yerlerinin hareketini kolaylaştırmaktan  ibarettir.

Kaplıcalarda Egzersizle Tedavi Yöntemi - termal havuzda egzersiz

Su İçi Egzersiz

Havuz içerisinde bulunan kişinin eklem yerlerine binen kuvvet azalır. Bu sayede normalde yapılamayacak hareketler havuz içerisinde yapılabildiğinden eklemler ve kaslar bu hareketlere alıştırılmaya çalışılır. Suyun içerisinde yer çekim kuvveti azaldığı için kaslar ve eklemler daha az zorlanarak kritik hareketleri yaparlar ve çoğu zaman havuz dışına çıktığında aynı kişi o hareketi az da olsa yapabildiğini görür.

Sinir yollarında da hasar olan ve vücudunun o bölgeyi onarması gereken hastalarda bu süreç normalde çok uzun sürebilmektedir. Fakat nöroloji doktorlarında önerisi ile su için egzersiz ve termal tesislerde egzersizle tedavi yöntemi uygulanan hastaların iyileşme süreçlerinin hızlandığı görülmüştür. Havuz içerisinde genelde yardımcı malzemeler ile açma germe hareketleri yapılırken, kimi zamanda yürüme şeklinde uygulanır. Genel olarak bir hoca eşliğinde ve grup halinde yapıldığı için tempo tutulur ve tek başına olsa yapamayacak kişiler gruba uymak adına biraz olsun kendilerini zorlayarak bu hareketleri yapabilirler.

Kaplıcalarda Egzersizle Tedavi Yöntemi - havuzda egzersiz

Su içerisinde yapılacak egzersizlerde suyun 35 derece civarında olması gerekmektedir. Ülkemizdeki termal su kaynaklarının da 25 ile 100 derece arasında değişmesi sebebiyle, kaynak suyunun soğutulması veya ısıtılması gerekebilir.

Mineral yoğunluğu olan suların kaldırma kuvveti daha fazla olduğu için aynı egzersizlerin normal su havuzlarında yapılması söz konusu değildir. Termal su kaynakları hem tuz hem de mineraller açısından çok zengindir.

Kaplıcalarda Egzersizle Tedavi Yöntemi - suda egzersiz

Cevap bırakın