Kaplıca Tedavisinden Yararlanmak İçin İzlenmesi Gereken Yol Haritası

Kaplıcalar içermiş oldukları mineralli ve sıcak sular sayesinde sinir sistemi hastalıkları, sindirim sistemi hastalıkları, cilt hastalıkları, belirli kronik hastalıklar, depresyon ve diğer psikolojik hastalıklar gibi birçok hastalığın tedavisinde yardımcı tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Kaplıca tatili sağlık turizmi adı altında olduğu için pek çok hasta için yüksek ücretli olabilmektedir. Bunda elbette gidilecek tesislerin özellikleri de etkilidir. Hastalıkların tedavisi için kaplıcaların sıkça tercih edilmesi ve doktorlar tarafından da önerilmeleri kaplıcalara olan ilgiyi artırmıştır. Bu nedenle her hastanın kaplıca tedavisinden yararlanabilmesi için SGK tarafından belirli kaplıcalar için ödeme yapılmaktadır. Kaplıca tedavisinden yararlanmak için SGK tarafından belirlenen şartların sağlanması gerekir. Kaplıca masrafları SGK tarafından karşılansa bile bazı özel durumlarda ücret farklılığı olabilmektedir.

Kaplıca Tedavisinden Yararlanmak İçin İzlenmesi Gereken Yol Haritası - karahayıt kaplıcaları

Kaplıca Tedavisinden Yararlanmak İçin Gerekli Olan Koşullar

Sosyal güvenlik kurumu gerekli olan şartlar sağlandığı sürece kaplıca tedavisi için gerekli olan masrafları ödemektedir. Kaplıca tedavisinden yararlanmak için gerekli olan şartları sıralayacak olursak;

  1. İçerisinde tıbbi ekoloji ve hidroklimatoloji uzmanı, fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı olan sağlık heyeti tarafından alınan raporun olması şartı vardır. Raporun içeriğinde hastalığın tanısı, önerilen tedavi yöntemi, tedavi için gerekli olan süre ve tedavinin toplamda kaç seans yapılacağı mutlaka yazılmalıdır. Raporun geçerli olması için içeriğinin mutlaka tam olması gerekmektedir.
  2. Kişi sağlık kurulundan raporu aldığı tarikten itibaren 6 ay içerisinde mutlaka kaplıca tedavisine başlamalıdır.
  3. Masrafların ödenmesi için alınan rapor sadece Sağlık Bakanlığının onaylamış olduğu kaplıcalarda geçerlidir.
  4. Kaplıca masrafları SGK tarafından 30 seansa kadar karşılanmaktadır. Hastalığın ciddiyetine ve tedavinin süresine göre sağlık kurulu tarafından tekrar rapor alınırsa bu süre 60 seansa kadar uzatılabilmektedir.
  5. Rapor alındıktan sonra tedaviye başlamak için gerekli olan süre 15 gündür. Eğer bu süre kaçırılırsa tekrar rapor alınmalıdır.

Kaplıca Tedavisinden Yararlanmak İçin İzlenmesi Gereken Yol Haritası - sağlık kurulu raporu

Sosyal Güvenlik Kurumu Tarafından Ödenen Kaplıca Masrafları Nelerdir?

Sosyal güvenlik kurumu kaplıcalarda tedavi olacak olan kişilerin gerekli şartları sağladıktan sonra yol ücretleri, tedavi için gerekli olan tüm masrafları, gündelik masrafları ve refakatçi giderlerini karşılamaktadır. Tedavi masraflarının içerisine dahil olan yol parası ve gündelik giderler alınan sağlık kurulu raporu esas alınarak ödenir. Kaplıca masrafları hastalar için yük haline geldiği için Sağlık Bakanlığı hastaları desteklemek amacı ile böyle bir uygulamaya adım atmıştır.

Cevap bırakın