Kaplıca Tedavisinde Ne Kadarlık Bir Kür Uygulanır?

Kaplıca Tedavisinde Ne Kadarlık Bir Kür Uygulanır?

Ülkemiz doğal kaynak bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Gerek madenleri gerekse doğal kaynakları ile kendi zenginliklerini içermektedir. Jeotermal kaynaklarda bunların en önemli olan kaynaklarından birisi olmaktadır. Ülkemizde bulunan birçok jeotermal kaynak hemen her şehirde bulunan fakat bazen faydalı mineralleri zengin bazen ise bu mineraller düşük olmaktadır. Kaplıca sularında bulunan yoğun mineraller insan vücudunda olan bazı hastalıkların tedavisinde kullanılır. Özellikle kaplıca otelleri bu hizmeti en iyi şekilde müşterilerine sunmayı başarmıştır. Gerek yatılı gerekse günlük ziyaret ederek bu doğal kaynaktan yararlanmak isteyen kişilerin kolaylıkla ulaşım sağlayacağı bir kaynaktır.

Kaplıca Tedavisinde Ne Kadarlık Bir Kür Uygulanır - kaplıca kürü

Kaplıcaları Doğru Kullanıyor Muyuz?

Kaplıca otelleri tedavileri ve suları insan vücudu için faydalı bütün mineralleri içinde barındırsa da ülke insanı olarak bu kaynağı aslında doğru kullanmayı başaramıyoruz. Sıcak suya çok fazla maruz kalmamak gerektiğini bilmeyen çoğu insan aslında fayda sağlamanın aksine vücuda zarar verme yönünde kaplıca sularını kullanmaktadır. Doktorların kaplıcalar için günlük olarak verdiği kür sayısı en fazla 2 dir ve bu kürler 10 dk ile 20 dk arası suda kalınma süreleri ile uygulanır. En fazla 5 hafta en az 2 hafta tedavi süresi olan kaplıca sularının gün aşarı yapıldığında verilen süre içerinde bir tam banyo diğer iki kürde ise bir tam bir yarım banyo uygulanmalıdır.

Kaplıca Tedavisinde Ne Kadarlık Bir Kür Uygulanır - kaplıca tedavi süresi

Doktor Tavsiyesi İle Kaplıca Tedavisi

Termal oteller aracılığı ile verilen sıcak su hizmeti halkımızın büyük ilgisini çekmeyi başarmıştır. Normal şartlarda hem fiziksel hem de ortopedik rahatsızlıklarda kullanılan kaplıca suları tamamen doktor gözleminde ve tavsiyesi ile yapılmalıdır. Kaplıca suları hem sıcak hem de vücut için çok fazla mineralleri de içerdiği için bazı durumlarda ters etki de yapabilir. Doktorunuzun size verdiği süre içerisinde ve verdiği zaman ile günde bir veya iki kür ve haftanın en az bir günü boş bırakılmalıdır. Yapılan tedaviden fayda görmek için doktorlarınızın verdiği egzersiz ve diyetlere tam uyum sağlayarak en kısa zamanda kaplıca tedavisi ile hastalıklarınıza şifa bulabilirken doktor tavsiyesinde veya gözetiminde olmadan kendi kendinize uyguladığınız tedavi sağlık sorunlarınıza yol açabilir.

Kaplıca Tedavisinde Ne Kadarlık Bir Kür Uygulanır - kaplica tedavisi

Cevap bırakın