Kaplıca Tedavisinde Beslenme Önerileri

Kaplıca denildiği zaman akla ilk gelen, çeşitli hastalıkların tedavisinde son derece önemli olan sıcak ve mineralli sular ile çeşitli yöntemlerle uygulanan masajlar gelmektedir. Kaplıcalar yaşlı ve genç her yaştan insanın romatizma, eklem hastalıkları, psikolojik hastalıklar ve cilt hastalıkları, sindirim sistemi ve sinir sistemi  gibi hastalıkların tedavisinde doktorlar tarafından önerilmektedir. Yerli ve yabancı pek çok turisti kendisine çeken kaplıcalar bu nedenle sağlık turizmi açısından büyük bir öneme sahiptir. Kaplıca suları sıcak ve mineralli sular oldukları için şifalı sulardır. Kaplıcalardaki sıcak suların içerisinde bulunan çamurlar genellikle romatizma ve cilt hastalıklarının en iyi alternatif tedavisidir. Alternatif tedavilerden yaralanmak için yılın her bölümünde kaplıcaları tercih edebilirsiniz. Kaplıcaya gitmekte ki amacınız şifa bulmak ise mevsimlik dönemleri de takip edebilirsiniz. Kaplıca tatilinizde şifa bulmak için sadece sıcak suları kullanmanız yeterli değildir. Özellikle mide, bağırsak ve kronik diyabet gibi hastalıklarınız var ise kaplıca tedavisinde beslenme önerilerini dikkate almalısınız.

Kaplıca Tedavisinde Beslenme Önerileri - termal havuz

Kaplıca Tedavisinde Beslenme: Neler Yenilir?

Kaplıca tatilinde şifa bulmak için girmiş olduğunuz sular belirli bir sıcaklı derecesine sahiptir. Özellikle tansiyon ve şeker hastalığı gibi problemleriniz var ise mutlaka spa seansı sonrasında bol su içmelisiniz. Sıcak su insanları normalden biraz daha fazla acıktırabilir. Sıcak sudan yeni çıktıysanız hafif, az tuzlu ve az yağlı gıdalar tüketmelisiniz. Aksi halde sıcakla birlikte almış olduğunuz ağır gıdalar tansiyonunuzun ve şekerinizin yükselmesine neden olabilir. Kaplıca tedavisinde beslenme hatalarından birisi sauna ya da hamam gibi sıcak ortamlarda yemek yemektir. Yemeğinizi seanslarınız bittikten ve dinlendikten sonra yemelisiniz. Hamamdan ya da saunadan hemen çıktığınız anda meyve tüketmemelisiniz. Meyveyi seanstan iki saat sonra almalısınız. Bağırsak hastalığı olan kişiler kaplıca tatilinde genellikle lifli gıdalara ağırlık vermelidir.

Kaplıca Tedavisinde Beslenme Önerileri

Kaplıca Tatilinde Hangi Hastalıklar Tedavi Edilebilir?

Kaplıcaların sahip olduğu sıcak ve mineralli sular mide hastalıkları, romatizma, nevralji, kas ve kemik rahatsızlıkları, diyabet, karaciğer fonksiyon bozuklukları, sinir sistemi ve sindirim sistemi hastalıkları ve cilt hastalıkları gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Kaplıca tatili sağlık turizminin yanında dinlenmek, stres atmak ve kendinize zaman ayırmak için de çok uygun bir tatildir. Dilediğiniz zaman sizin için uygun olan kaplıca tatilini yılın her döneminde yapabilirsiniz.

Cevap bırakın