Kaplıca Tedavisi ve Yapılması Gerekenler

Kaplıca tedavisine başlamadan önce yapılması gereken en önemli konulardan biri öncelikli olarak doktor muayenesi ile kaplıcaya girebilme konusunda bir sakınca bulunup bulunmadığı hakkında bilgi almaktır. Kaplıca tedavisi uygulamasından önce kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin doktor tarafından önerilen dozlarda ve o önerilen zaman aralıklarında kaplıca tedavilerini uygulamaları gerekir. Özellikle kaplıca tedavilerinde içme kürü uygulayacak olan kişilerin doktorlarından uygulama hakkında bilgi alarak kullandıkları ilaçlar ile bir etkileşim olup olmayacağını muhakkak öğrenmeleri gerekir. Kaplıca tedavilerinde amaç hastaların iyileşerek daha konforlu bir yaşam sürmesidir. Bu nedenle kaplıca tedavisi her yıl yoğun talep gören alternatif tedavi yöntemleri arasında yer alır. Kaplıca tedavilerinin yapılan araştırmalar sonucunda hastalıkların iyileşmesinde büyük bir etki sağladığı kanıtlanmış faktörler arasında yer alır. Bilindik bir zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat yine de kronik rahatsızlığı bulunan kişilerin uygulamadan önce doktor kontrolünden geçmesi gerekir. Özellikle kalp hastalıkları ve yüksek tansiyon problemi olan kişilerde kaplıca uygulamaları hakkında doktorlarından detaylı bilgi almaları gerekir. Yüksek tansiyon ve kalp problemi olan kişiler çok sıcak derecelerde suya girmeleri ve uzun süre kalmaları önerilmez.

Kaplıca Tedavisi ve Yapılması Gerekenler

Kaplıca Tedavisi İçin Doğru Tesisi Belirleme

Kaplıca tedavisi için yapılacak işlemler arasında gidilecek kaplıca tesisinin belirlenmesi yer alır. Öncelikli olarak kişilerin kendilerine en uygun olan tesis ve tesisin donanımları hakkında bilgi sahibi olmaları gerekir. Seçilecek olan kaplıcanın hangi hastalıkların tedavisinde daha başarılı olduğu uygulama ve tedavi yöntemleri incelenmelidir. Kaplıca seçimlerinde dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de bulunduğu bölge ve bölgenin iklim koşullarıdır. Tedavi aşamasında iklim faktörü de hastaların iyileşme sürecine katkı sağlayan önemli özellikler arasında yer alır. Astım hastalarının kendilerine uygun olan iklimde bir bölge seçmeleri tedavilerinin başarı oranlarını artırır.

Kaplıca Tedavisi ve Yapılması Gerekenler - termal havuz

Kaplıca Seçiminde Hastalıkların Etkisi

Kaplıca seçiminde hastalıklar önemli rol oynar. Özellikle bazı bölgelerde bulunan kaplıcalar özel hastalıkların tedavisi için uygun olan kaplıcalardır. Her kaplıcanın özelliği farklı bir hastalığın iyileşmesi için daha fazla etkili olabilir. Bu durumda seçim yapmadan önce muhakkak hangi hastalıkların hangi kaplıcalarda daha etkili sonuçlar verdiği araştırılmalıdır.

Cevap bırakın