Kaplıca Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çok eski çağlardan beri insanların şifa almak için kullandıkları kaplıca suları yer altı kaynak suları olarak adlandırılabilir. Bu sular yer altında ısınırlar ve kendilerine buldukları bir yol üzerinden yeryüzüne doğru çıkarlar. Bu yol sırasında toprağın içerisinde bulunan mineraller de suya karışır. Çoğu su yüzeye çıktığı zaman hala çok sıcak haldedir. Bu suların çıktıkları bölgelere göre şifalı özellikleri değişir. Termal su olarak adlandırılan bu suların kullanımı ve tedavi edici yönünün daha etkili olması amacıyla üzerilerine tesisler kurulmuştur. Tesisler ise kaplıca olarak adlandırılır. Ülkemiz, kaplıcalar yönünden zengin olduğu kadar kaplıca turizminde de işlek bir alandır.

Kaplıca Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaplıcalardan Nasıl Faydalanılır?

Kaplıcalardan su banyosu, içme kürü ve çamur kürü şeklinde faydalanılır. Her üç durumunda da kendine özgü özellikleri bulunur. Özellikle çamur kürü ve su banyosu şeklinde yapılan kürlerde ziyaretçilerden şampuan kullanmamaları istenir. Bunun öncelikli nedeni şampuanların içerisinde bulunan kimyasalların kaplıca suyunun etkisini azaltmasıdır. Bu nedenle kaplıcalarda şampuan kullanılması tavsiye edilmez. Aynı zamanda kaplıcaların ortak kullanım alanlarında şampuan kullanılması başkalarının zararına olacağı için daha sakıncalıdır. Bu nedenle kaplıca tedavisi sırasında kimyasallardan uzak durmak gerekir.

Kaplıca Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler - termal havuz

Kaplıca Tedavisi Hangi Hastalıklara Faydalıdır?

Her kaplıcanın kendisine göre bir etkisi vardır. Ancak kaplıcaların faydaları konusunda genel bir bilgi vermek gerekirse belli başlı bazı hastalıklardan bahsedilebilir. Bunlar arasında kaplıcaların en çok kullanılmasına neden olan cilt hastalıkları gelir. Cilt üzerinde oluşan egzama, mantar, sedef, akne, yaşlanma gibi sorunlarını kaplıca tedavisi ile çözüme ulaştıran çok sayıda insan vardır. Bir diğer hastalık grubu ise ortopedik rahatsızlıklardır. Özellikle kireçlenme, romatizma, kırık gibi sorunlarda kaplıca sularının şifalı olduğu bilinir. Çağımızın en büyük sorunu stres de kaplıca tedavisi ile çözülen sorunlardan biridir. Bu da demek oluyor ki kaplıca tedavisi strese bağlı hastalıklarda da etkilidir. Aynı zamanda içme kürleri ile mide ve sindirim sistemi sorunları, taş sorunlarını da rahatlatılabilir. Özellikle kaza sonrası ciddi sarsıntı geçirmiş kişilere de kaplıca tedavisi önerilir. Solunum yolu hastalıkları üzerinde de etkili olan kaplıca suları mevcuttur.

Cevap bırakın