Kaplıca Tedavisi Nasıl Başlar?

Bir diğer adı ılıca olan maden sularının yeryüzüne çıkarak çeşitli hastalıklarının tedavisinde faydalı olduğuna dair bilgiler vardır. Maden suları özellikleri yönünden soğuk ve sıcak su olarak bölümlendirilir. Kaplıca, ılıca üstünde bir hamam yapılarak kurulmuş olan tesisin kaplı ılıca olarak adlandırılması üzerine türemiştir. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde kaplıcaların Roma dönemi ve Yunan dönemi zamanından bu yana işletildiğini ispat eden yapılara rastlanılır. Kaplıcalar sağlık yönünden önemli olduğu kadar turizm yönünden de önemlidir. İnsanların eski çağlardan bu zamana kadar sağlık için şifalı sulardan faydalandıkları bilinir. Peki, Yalova kaplıcaları ve diğer kaplıcaların ortak özellikleri nelerdir?

Kaplıca Tedavisine Nasıl Başlanır- gezilecek yerler

Kaplıcalar, özellikleri bakımından şifalı sular olarak bilinir. Maden sularının yeryüzüne çıkarak kaynarcalarla bunların etrafında kurulan havuz, hamam, otel ya da klinik gibi konaklama ve tedavi tesislerinden meydana gelir. Eğer hekim denetiminde bir fizik tedavi uygulanacak ise hidroterapi aletleri ile donatılmış kaplıcalar üzerinde daha büyük tesisler yapılır.

Kaplıca tedavisi ve şekli, hastalığa ve suyun özelliğine göre değişmektedir. Tedavi ortalama 2-3 hafta sürmektedir. Toplamda banyo sayısı 15-20 civarındadır. Kürler günlük yapılır. Haftada bir gün küre ara verilir. Banyo süresi 5 ile 25 dakika arasındadır. Süre en başta az olarak başlar giderek artar. Sabahları uygulanır. Kürden önce mesane ve bağırsaklar boşaltılır.

Kaplıca Tedavisi ve Amaçları

Kaplıca tedavisi ya da diğer adı ile balneoterapi, sıcak olarak yer altı sularının tedavi edici yönlerinden banyo ya da kısmi banyo olarak yararlanılmasıdır. Kaplıca tedavisi; vücut direncini arttırır, vücudun genel durumunu düzeltir, hastanın sağlık problemlerini azaltarak yok edilmesinde yardımcı olur, kalıcı hasarları engellemeye yardımcı olur.

Kaplıca Tedavisine Nasıl Başlanır- kaynak suları

En İyi Kaplıca Bölgesi

Kaplıca denildiği zamana akla ilk gelen yerlerden biri de Yalova kaplıcaları yani Yalova termal otelleridir. Yalova, faydalı sularıyla en iyi kaplıca ödülü almış kaplıca ve termal tesisleri ile ünlü bir şehirdir. Yalova termal kaplıcaları ile ilgili en önemli özellik termal suyunun banyo kürü olarak da kullanılabilmesi ve romatizmalı hastalıklarda etkili olmasıdır. Kireçlenme sorunlarında ve ağrı eşiğini yükseltmede etkili olduğu da kanıtlanmıştır. Yalova kaplıcaları fiyatları günümüz piyasasında uygun ödeme şekilleri ile karşımıza çıkmaktadır.

Kaplıca Tedavisine Nasıl Başlanır- doğal kaynak suyu

Cevap bırakın