Kaplıca Suları Herkes Tarafından İçebilir mi?

Kaplıca suları yer altından çıkan doğal ve şifalı sulardır. Kaplıca suyu içilebildiği gibi içme kürü olarak da kullanılır. Ancak kaplıca suyunu içerken dikkat edilmesi gereken bazı önemli konular vardır. Herkes istediği yerden, istediği kadar ve istediği zamanda termal su içmemelidir. Kaplıca sularının içme kürü olarak uygulanması mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Termal suların farklı özellikleri vardır ve her kaplıca suyu içme kürü olarak kullanılamaz. Kükürtlü sular içmek için en uygun olan sulardır. Yine şişelenerek maden suyu olarak sunulan karbonatlı sular içmek için uygun nitelikte olan sulardır. Bunun yanı sıra karbondioksit, sodyum, magnezyum, kalsiyum gibi maddelerin yoğun olduğu sular gerekli durumlarda gerektiği kadar içilebilecek sulardır.

Kaplıca Suları Herkes Tarafından İçebilir mi?

Kaplıca Suları ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kaplıca suyunun rastgele içilmesi fayda yerine zarar verebileceği için bilinçli ve denetimli bir şekilde kullanılmasında yarar vardır. Öncelikle suyun kaynağından hijyenik koşullarda gelmesi ve beklemeden içme yerine ulaşıyor olması çok önemlidir. Kaplıca suları beklediğinde değerlerini kaybeder ve hiçbir faydası olmaz. Bu sepele mutlaka bekletilmemiş ve kaynağından gelen doğal mineralli suların içilmesi gerekir. Direk yer altından gelip içilecek suyun hangi mineral değerinin yüksek olduğu bilinmelidir. İçmeye uygun olan kaplıca suyu kükürt ve karbonat değeri yüksek olan sulardır. İçeceğiniz suyun içerisinde hangi maddelerin daha fazla olduğunu bilmeden içmeyiniz.

Kaplıca Suları Herkes Tarafından İçebilir mi? - termal havuz

Kaplıca Suyunu Kimler İçemez?

Kaplıca suyunu içme kürü olarak kullanacak kişilerin mutlaka doktora başvurması gerektiğini tekrar hatırlatalım. Zira her kaplıca suyu içme kürü olarak kullanılmaya uygun olmadığı gibi her insanın kaplıca suyu içmesi de doğru olmayacaktır. Bebek ve çocukların kaplıca suyu içmesi sakıncalıdır. Çünkü kaplıca suları içerisinde bulunan maddeler bebek ve çocukların narin bünyesine ağır gelecektir. Hamile bayanların kaplıca suyu içmesi de doğru değildir. Zira bebeği besleyen anne aracılığı ile kaplıca suyu bebeği etkiler. Kanser hastalarının da doktorlarına danışmadan kaplıca suyu içmemeleri gerekir. Şekeri çok yüksek olan diyabet hastalarının ve tansiyonu dengesiz olan hastaların kaplıca suyu içmesi sakıncalı olur.

Cevap bırakın