Kaplıca Kürü Uygulayanların Dikkat Etmesi Gereken Püf Noktalar

Kaplıca denildiği zaman akla ilk gelen şey şifadır. Tam anlamıyla kaplıcalar kişilere şifa dağıtmaktadır. Ancak hastalıktan dolayı kaplıcalara gidiyorsanız doktor kontrolünde bu tedaviye başlamanız gerekmektedir. Hastalığınızın çeşitliliğine göre size tedavi uygulaması yapılmaktadır. Doktorlar bazen suyu içerek bazen de banyo yaparak tedaviye başlanılması yönünde tavsiye verir. Çamur, buhar banyosu ve kaplıca kürü gibi kullanım yöntemleri vardır. Hepsinin şifası ve etkisi birbirinden farklılık göstermektedir. Beslenme olarak değerlendirildiği zaman günde en az ya da en fazla üç kez kaplıcalara girmek gerekmekte, sabah ve akşam aç karnına olacak şekilde hazırlanılmalıdır.

Kaplıca Kürü Uygulayanların Dikkat Etmesi Gereken Püf Noktalar - masaj

Kaplıca Kürü Tedavisinin Etkileri Nelerdir?

  • Mevcut olan hastalığınızın genel olarak düzelme durumuna getirmektedir.
  • Solunumunuzun vücudunuza uygun bir derece de olmasına olanak sağlamaktadır.
  • Kaplıca kürü tedavisine başladığınız zaman vücut ısısında değişmelerin olması, ısının artması ve terleme gibi aksiyonlarla karşılaşabilirsiniz.
  • Yıpranmış olan sinirlerinizin dengede tutulmasına, hormon sorunlarınızın düzelmesine olanak sağlar.
  • Mevcut olan ağrılarınızın düzelmesine ve kas spazmlarının çözülmesini sağlar.
  • Eskiye göre daha iyi ve daha seri hareket etmenizi sağlar.
  • Psikolojik bir rahatlama durumu söz konusudur.

Kaplıca Kürü Uygulayanların Dikkat Etmesi Gereken Püf Noktalar - çamur uygualaması

Kaplıca Kürü Tedavisinde Dikkat Edilecek Hususlar Nelerdir?

Kaplıca kürü uygulamadan önce ilk olarak hastalığınızın belirlenip doktor kontrolü altında tedaviye başlamanız gerekmektedir. Tedaviye başladıktan ve size uygun olan kür alındıktan sonra sizin de dikkat etmeniz gereken unsurlar mevcuttur. Öncelik olarak hastalığınızın tanısı konulmalı ve bu konu üzerinde bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Hastalığınızın vücudunuza ve size olumsuz etkilerinin belirlenip hangi tedaviye ihtiyacınızın olduğunu iyi bir şekilde değerlendirmeniz gerekmektedir. Tedavi sürecinde mutlaka ve mutlaka rutin kontroller aksatılmadan yapılmalıdır.

Termal seçerken de dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar yer almaktadır. Öncelik olarak hem bütçenize hem de bulunduğunuz lokasyona yakın yer olmalıdır. Hangi rahatsızlıktan dolayı tedaviye başlayacaksanız eğer o tedaviyi karşılayacak yer olmalıdır. Hijyen her durumda en önemli noktadır. Havuzların, kullandığınız bölgelerin temizliğine dikkat edip, temiz bir tesiste tedaviye başlayarak iyi bir sonuç almanız gerekmektedir.

Cevap bırakın