Geleceğin Su Şehri Denilen Yalova Kaplıcaları ve Termal Otelleri

Yalova’nın tarihi çok eski yıllara dayanır. Tarihi bulgulara göre M.Ö. 2000’li yıllarda burada yaşandığı kanıtlanmıştır. Yalova yüz ölçümü bakımından Türkiye’nin küçük şehirlerinden biridir ancak deniz kıyısı uzunluğuna bakacak olursak ilk sırayı almaktadır. O zamanlardan beri şehrin yeraltı su kaynağı, bölgenin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. Yalova’ya eski medeniyetler “Pythia Therma” kabaca çevirmek gerekirse “termal sular” diyebiliriz. Şehir, Türklerden önce Doğu Roma İmparatorluğunun ve Britanya’nın egemenliği altında olduğunu yazılan ve bulunan tarihi dokümanlardan anlayabiliyoruz. Şehir 1911 yılında Roma’da yapılan yarışmada “Suları faydalı en iyi kaplıcalar” kategorisinde ödül almıştır.

Yalova hem termal hem de plajları ünlü bir kentidir. Yaz aylarında Çınarcık, Altınova, Armutlu gibi bölgeler oldukça fazla sayıda ziyaretçiyi ağırlar. Kış aylarında ise tatilciler kaplıcalara akın ederler. Mustafa Kemal Atatürk’ün “ Burası geleceğin su şehri” olarak dile getirdiği Yalova’ya kendisinin de sık sık ziyaret ettiği bilinmektedir. Hatta Atatürk’ün kaldığı otel restore edilerek termal otel olarak kullanılmaktadır.

Yalova Kaplıcaları Faydaları ve Özellikleri

Bildiğiniz gibi termal sular birçok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak bu faydalar bilinçsiz kullanım sonucu zarara da dönüşebilmektedir. Bu sebeple tedavi için kaplıcalara gidecekseniz mutlaka bir doktora başvurmalısınız. Aksi halde hastalığınız daha kötü bir hal alabilir ve her kaplıcanın da her hastalığın tedavisinde kullanıldığına dair genel bir yanılgı bulunmaktadır. Bu yüzden termal otele gitmeden önce iyice araştırmanızı ve mümkünse seanslara bir uzman eşliğinde girmenizi öneriyoruz.

Yalova kaplıcaları ve faydalarına gelecek olursak; romatizma, eklem, kas, kemik, dolaşım sistemi, cilt ve kadın hastalıklarının yanı sıra ameliyat sonrası yaraların iyileşmesi için kullanıldığı belirtilmektedir.

Kaplıcalara kimler için zararlı? sorusunu cevaplamak gerekirse de; ateşli hastalar, hamileler, bulaşıcı hastalığı olanlar, kalp ve verem hastalarının kaplıcalara gitmesi sıkıntı yaratabilir. Bu bilgiyi de paylaşmak istedik.

Yalova kaplıcaları 66 derece sıcaklığa ulaşabilmektedir. İçeriğinde bol minerallerin dışında sülfat, florür, kalsiyum, magnezyum, karbonat ve kükürt bulunmaktadır.

Yalova’ya Nasıl Gidilir?

Yalova bir liman kentidir. Kente en rahat ulaşım şekli şüphesiz deniz yolu ile yapılmaktadır. İstanbul ve Bursa gibi şehirlere yakın olmasında dolayı ulaşım seçenekleri bir hayli fazladır. İstanbul’dan feribot ile kısa sürede şehre ulaşabilirsiniz. Kara yolunu tercih edecekler için Osmangazi Köprüsü zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır. Köprü ücreti vermek istemeyenler de isterlerse Körfezi dolaşarak şehre ulaşabilirler.

Yalova Termal Otel Listesi

Kent, yazın denizi ve plajları ile öne çıkarken kışın ise kaplıcaları ile öne çıkmaktadır. Yalova’da bulunan termal oteller kaliteli hizmet anlayışına sahip tesislerdir. Yalova termal otelleri kısaca listelemek gerekirse;

  • Limak Thermal Boutique Hotel
  • Thermalium Wellness Park Hotel
  • White Tuana Thermal
  • Elysium Thermal Hotel
  • Black Bird Thermal Hotel

En çok tercih edilen, en çok olumlu yorum alan ve haliyle en pahalı olan termal otel Limak Thermal Boutique Hotel dersek yanlış söylememiş oluruz. Limak Thermal Hotel’in gecelik fiyatı 750 TL civarındadır. Listemizdeki diğer oteller için fiyatlar 250 ile 350 TL arasında değişmektedir. Siz de Yalova kaplıcaları termal otel tercihinizi yaparken, kendi bütçenize uygun bir tesis bulacağınızdan emin olabilirsiniz.

Cevap bırakın