Emziren Anneler Kaplıca Suyuna Girebilir mi?

Kaplıca suları yer altından çıkan termal şifalı sulardır. Birçok hastalığa iyi gelen ve tedavi amaçlı kullanılan kaplıca suyuna emziren annelerin girmesinde hiçbir sakınca yoktur. Yalnız bazı hususlara dikkat etmesinde fayda olacaktır. Doğum sonrası loğusalık dönemi ve küçük bebeğin bakım aşaması yeni doğum yapan anneler için sıkıntılı bir süreçtir. Bu süreçte kaplıca suyu anne için oldukça faydalı olur. Ancak bazı hususlara özellikle dikkat edilmesi hem annenin sağlığı ve hem de bebeğin sağlığı için gereklidir. Emziren annenin kaplıca suyuna girebilmesi için doğumdan sonra en az 40 gün geçmiş olması gerekir. Normal ya da sezaryen doğumdan hemen sonra sıcak kaplıca suyu anne sağlığı için riskli bir durum olur. Sezaryen doğumda dikiş yerleri için zararlı olur. Normal doğumda ise vajinal mantar ve mikrop kapma riski yüksek olacaktır.

Emziren Anneler Kaplıca Suyuna Girebilir mi

Emziren Anneler Kaplıca Suyuna Girerken Nelere Dikkat Etmelidir

Emziren anneler kaplıca suyuna girerken öncelikle kaplıca ortamının temiz olduğundan emin olmalıdır. Mikrop ve bakteri kapma riskine karşı hijyenik bir kaplıca ortamı tercih edilmelidir. Emziren annenin göğüs uçlarında çatlak varsa sıcak kaplıca suyu iyi gelmeyebilir. Bu nedenle girilecekse bile meme uçları korunmalıdır. Sıcak kaplıca ortamı sıvı kaybını artıracağından kaplıcadayken bol bol sıvı almaya dikkat edilmelidir. Kaplıca sonrası duş almadan bebek kesinlikle emzirilmemelidir. Zira göğüste kalan kaplıca suyu bebeğe zarar verebilir. Hatta bebek memeden gelen sudan mikrop kapabilir. Duş aldıktan sonra bebeğin emzirilmesi gerekir.

Emziren Anneler Kaplıca Suyuna Girebilir mi - bebek

Emziren Annelere Kaplıca Suyunun Faydaları

Emziren anneler için kaplıca suyunun en büyük faydası sıcak suyun rahatlama sağlaması olacaktır. Doğum yapan anneler sıkıntılı bir süreç geçirirler. Hamilelik ile başlayan sıkıntılı süreç doğum esnasında ve bebek ile birlikte daha da artar. Bu dönemde depresyona giren anneler oldukça fazladır. Bu nedenle emziren anneler için kaplıca suyu rahatlatıcı bir şifa olur. Kaplıca suyunun bir diğer faydası ise sıcak su kompleksinin sütü artırmasıdır. Kaplıcada açılan süt kanalları bebek için daha çok süt hazırlayacaktır. Emziren anneler önlemlerini alarak kaplıca suyundan faydalanabilirler.

Cevap bırakın