Bilimsel Olarak Kaplıca Suyu ve Yararları

Türkiye kaplıca açısından zengin olup, suyun içerdiği mineraller ile birçok hastalığın iyileşmesine katkı sağlıyor. Kaplıca suyu içerisinde yer alan maddeler doğal olup herhangi bir şekilde kimyasal içermez. Ayrıca birçok uzman görüşüne göre de düzenli kaplıcadan yararlanmak, vücut için oldukça faydalıdır. Özellikle cildin güzelleşmesine katkı sağlayarak daha pürüzsüz olmasına imkan tanıyor. Bundan dolayı profesyonel olarak hizmet veren kaplıca kurumlarından veya otellerinden yararlanmanız sağlığınız açısından önem taşıyacaktır. Kaplıca suyu içerisinde yer alan magnezyum, kalsiyum, sülfat gibi maddeler araştırılarak ilgili kaplıca suyunun değer ölçümü yapılır. Bu da kaplıcaların hangi hastalıklara karşı iyi geldiğini ortaya çıkarır.

Bilimsel Olarak Kaplıca Suyu ve Yararları

Doktorlar Kaplıca Suyu İçin Ne Diyor?

Birçok doktor kaplıca kürü tedavisini öneriyor. Hatta Sağlık Bakanlığı tarafından kaplıca suyu tedavisi ücretsiz olarak hastalara sunuluyor. Anlaşmalı olunan kaplıca merkezlerine giderek tedavinizi başlatabiliyorsunuz. Bunun için de doktorun onayı ve raporu doğrultusunda hastalığınıza uygun bir kaplıca belirlenerek yararlanmanız sağlanıyor. Özellikle de dolaşım sistemi bozukluğu yaşayan, cilt hastalıkları ve ameliyat sonrası yaraların iyileşmesi noktasında kaplıca tedavisi doktorlar tarafından öneriliyor.

Bilimsel Olarak Kaplıca Suyu ve Yararları - termal havuz

Etkili Bir Kaplıca Tedavisi Nasıl Olmalı?

Kaplıcadan maksimum verim ile yararlanmak isterseniz bunun için kaplıca seçimine önem vermeniz gerekir. Seçtiğiniz kaplıca için ön bir araştırma yapmak ilk adım olmalıdır. Kaplıca suyunun içeriği hakkında bilgi sahibi olmalı ve hangi tür hastalıklara iyi geldiği öğrenilmelidir. Daha sonra kaplıca kürü uygulamasına geçebilirsiniz. Uygulamada kürlerinizi düzenli olarak yapmaya özen gösterin. Günde en az 3 kür uygulaması yapabilirsiniz. Kaplıca suyu içerisinde hareket etmeniz kaslarınız ve dolaşım açısından önem taşıyacak ve kan akışının hızlanmasına yardımcı olacaktır. Kaplıca seçiminde de doğa ile iç içe olarak hizmet veren noktaları tercih etmeniz iyi bir sonuç almanız olanak sağlar.

Cevap bırakın