Bebeklere Kaplıca Uygulamaları Yapılabilir mi?

Bebeklerin vücut ısı kontrolleri yetişkinlerle aynı oranda olmadığı için kaplıca uygulamaları bebekler de zorunlu olmadıkça uygulanmamalıdır. Bebekler vücut yapıları nedeniyle soğuk ve sıcak ortamlara yetişkinlere oranla daha geç alışır ve adapte olabilirler. Bu nedenle bebeklerin çok yüksek derecede sulara sokulması vücutlarında hipotermi yaşanmasına neden olabilir. Bu durum bebeklerde önemli sağlık sorunlarının yaşanmasına neden olabileceği gibi sıcak çarpması gibi sonuçların da yaşanmasına neden olur. Hipotermi yaşanması bebeklerde beyin gelişimi için oldukça zararlı faktörler arasında yer alır. Aynı zamanda bebekler kaplıca sularının yanlışlıkla içebilir ve bu durum bebeklerde vücutlarında ağır metallerin birikmesine neden olabilir. Kaplıca suları aynı zamanda bebeklerde hijyene dayalı sağlık problemleri yaşanmasına da neden olabilir. Bebeklerin cilt yapıları ince olduğu için geçirgenliği yetişkinlere göre daha fazladır ve bu durumda su içerisinde bulunan elementler fazla miktarda bebeklerin bünyesinde alındığı için metal birikimi yaşanabilir.

Bebeklere Kaplıca Uygulamaları Yapılabilir mi?

Bebeklere Kaplıca Uygulamaları Hakkında Doktorlardan Bilgi Alınmalıdır

Bebeklere kaplıca uygulamaları önerilen tedavi yöntemleri arasında yer alan uygulamalardan biri değildir. Bu uygulamalardan önce muhakkak doktorlardan yaşanabilecek sağlık problemleri hakkında bilgi alınmalı ve risk faktörleri göz önünde bulundurulmalıdır. Doktorlar bebeklerin kaplıca ile tedavi edilmesini önermez.

Bebeklere Kaplıca Uygulamaları Yapılabilir mi? - bebek

Çocuklar Ne Zaman ve Nasıl Kaplıca Uygulamalarına Başlayabilir?

Çocukların kaplıca tedavi uygulamalarına başlamadan önce muhakkak doktor tarafından kontrol edilmesi ve onay alınması gerekir. Çocukların bebeklik döneminde geçirmiş oldukları rahatsızlıklar göz önünde bulundurularak kaplıca uygulamalarına karar verilir. Doktorlar çocukların vücut gelişimlerini inceleyerek yaşanabilecek risk faktörlerini belirler ve kaplıcanın tedavi için uygun olup olmadığını belirler. Çocuklarda enfeksiyonlu ve ateşli bir hastalık söz konusu değil ise kaplıca uygulamaları yapılabilir. Çocuklarda kaplıca uygulaması yapılırken muhakkak vücut ısıları kontrol altında tutulmalı ve çocuklar 40°’nin üzerinde kaplıca sularına sokulmamalıdır. Çocuklar kaplıca uygulamaları esnasında sürekli göz önünde tutulmalı ve kendi boyutlarına uygun olan kaplıca havuzlarına sokulmalıdır.

Cevap bırakın