Atatürk’ün Termal Şehri | Yalova Gezi Rehberi

“ Küçük İstanbul ” olarak adlandırılan Yalova, Atatürk’ün pek çok kez ziyaret ettiği ve kaplıcaları ile meşhur kentlerimizden biridir. Türkiye’nin en küçük illerinden biri olan Yalova, denizi ve ormanlarla çevrili doğası sebebiyle özellikle yaz aylarında ve hafta sonları çok sayıda insan tarafından ziyaret edilmektedir. 

Yalova kaplıcaları her ne kadar kendi başına bir sebep olsa da şehrin doğa güzellikleri, tarihi ve kültürel açıdan gezilecek yerleri oldukça fazladır. Eğer siz de Yalova’ya gidecekseniz bu yerleri görmeden gelmemenizi tavsiye ederiz.

Yalova’da Gezilecek Yerler

Atatürk Köşkü

atatürk köşkü

Yalova Termal ilçesinde bulunan Atatürk Köşkü, 1929 yılında inşa edilmiştir. Atatürk’ün 11 odası bulunan köşkte konakladığı zamanlarda Türkiye için önemli kararlar aldığı bilinmektedir. Kentte bulunan termal suların ve kaplıcaların ülke turizmine katkı sağlayacağının farkında olan Atatürk, bu konuda adımlar atılmasını istemiştir. 

1984 yılına kadar konaklama için kullanılan köşk daha sonra müze haline getirilmiştir. 

Sudüşen Şelalesi

sudüşen şelalesi

Yalova’nın Termal ilçesi içinde bulunan şelale görülmeye değer doğa güzelliklerinden sadece biridir. Sıcak yaz günlerinde, şelaleden akan su sesi ve serinliğini hissedecek ve asla buradan ayrılmak istemeyeceksiniz. 

Yürüyen Köşk

yürüyen kösk

İsmet Paşa Mahallesi’nde bulunan köşkün hikayesi şöyledir; 1927 yılında şehre (tabi o zaman şehir değil) ilk kez gelen Atatürk bir çınar ağacının altında dinlenmeye başlar ve buraya bir köşk yapılmasını ister. Köşk yapılır yapılmasına ama yanında bulunan çınar ağacı, rüzgarlı havalarda köşke zarar vermeye başlar. Ağacı kesmek için izin almaya gittiklerinde Atatürk buna izin vermez ve köşkün yerini değiştirilmesini söyledi. Hemen işe başlandı ve raylar döşenip kazılmaya başlandı. Köşk rayların üzerine alınıp  yaklaşık 5 metre yana kaydırıldı. Bu sayede köşk hem zarar görmekten kurtuldu hem de yıllar sonra “Yürüyen Köşk” olarak anılmasına sebep oldu. 

Yalova Kaplıcaları

Yalova Kaplıcaları Neden Tercih Edilir - termal havuz

Şehrin ününe ün katan en büyük etken şüphesiz tedavi edici güce sahip olan termal sulardan kaynaklanmaktadır. Vatan mücadelesi verildiği Cumhuriyet döneminde doğal olarak bakımsızlıktan kullanılamaz hale gelen Yalova kaplıcaları, daha sonraları Atatürk’ün isteği doğrultusunda tekrar kullanıma açılarak, turizm kaynağı haline getirilmiştir. 

Günümüzde yerli ve yabancı turistlerin çoğu termal sularda şifa bulmak için şehre gitmektedir. 

Yalova Deprem Anıtı

yalova deprem anıtı

17 Ağustos 1999. Ülkemiz için acı bir tarih ve bu tarihte meydana gelen depremi ve kaybettirdiklerini unutmamak için yapılmış Yalova Deprem Anıtı, sahil kısmında yer almaktadır. Anıtta, hayatını kaybedem 2504 kişinin isimleri bulunmaktadır. 

Çınarcık Sahili ve Gece Kulüpleri

Avrupa Ülkelerindeki ve Türkiye’deki Kaplıcalar - caracalla

Biraz eğlenmek ve denize girmek istiyorsanız şehrin en hareketli yeri olan Çınarcık’a gitmelisiniz. Yaz aylarında birçok insanın uğrak noktası olan ilçe, sahilleri, plajları ve gece kulüpleri ile görülmeye değer noktalardan biridir. 

Yalova’ya Nasıl Gidilir?

Kaplıca Tedavisi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler - termal havuz

İstanbul’dan Yalova’ya gitmek için ister kendi aracınızla karayolunu tercih edebilir isterseniz Yenikapı, Kartal ve Pendik’ten kalkan deniz otobüsleri şehir merkezine ulaşım sağlayabilirsiniz. Ayrıca Çınarcık İlçesine de, Yenikapı ve Bostancı’dan deniz otobüsü seferleri de bulunmaktadır. 

Kendi aracınızla gitmek için Kocaeli’nden Osmangazi Köprüsü’ne girebilir ya da körfezi dolaşarak Yalova’ya ulaşabilirsiniz. Diğer illerden gitmek için Bursa veya Kocaeli istikametine gidilerek kente ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Diğer bir seçenek olarak şehre pek çok ilden otobüs seferleri düzenlenmektedir. Otobüs ile şehir merkezine gelebilir ve firmaların servis hizmetiyle ilçelere geçiş yapabilirsiniz. 

Yalova’da Nerede Kalınır?

Yalova Kaplıcaları Şifa Dağıtıyor - termal oteller

Limak Thermal Boutique Hotel, Elysium Thermal Hotel, Black Bird Thermal Hotel veya White Tuana Thermal  gibi kendinize uygun olan bir Yalova termal otel bulabilir veya uzun süre kalmayı planlıyorsanız kentte sezonluk olarak daire kiralayabilirsiniz.

Cevap bırakın