Yalova Kaplıcaları ve Kaplıca Kürü

Yalova kaplıcaları tarihi olarak 400 yıl öncesinde oluşan doğa olayları sonucunda ortaya çıkmıştır. Sultan Abdülmecid’in annesinin bacaklarına şifa bulması ile ün kazanarak günümüze kadar gelmiştir. Abdülmecid döneminde suyun tahlilleri yapılmış, köşk ve banyolar yaptırılmıştır. M. Kemal Atatürk’ün Yalova kaplıcaları için “Burası geleceğin su şehri olacaktır.” sözü tarihimizde bugün gerçekleşmiştir. Bugünkü değerini M. Kemal Atatürk’e borçlu olan kaplıcalar, Atatürk sayesinde terk edilme enkazından kalkarak yeniden imar olmasıyla bugüne ulaşmıştır. Peki, kaplıca kürü nedir? Ne kadar süre ile yapılmalıdır?

Yalova Kaplıcalarında Kaplıca Kürü Ne Kadar Süre İle Yapılmalı - Kaplıcalar ve Faydaları

Yalova Kaplıcalarına Ulaşım ve Hizmetler

Yalova kaplıcaları İstanbul’a deniz yoluyla 1 saat, Yalova merkeze 13 km, İzmit ve Bursa’ya ise 1 saat uzaklıkta kalmaktadır. Feribotla sağlanan ulaşım sayesinde İstanbul, Edirne gibi bölgelerden gelen kişilere kolaylık sağlamıştır.

Kaplıca Kürü ve Yapılacak Aktiviteler

Yalova, var olan doğal güzellikleri ile yaşanılması, dinlenilmesi için harika bir yer olarak kabul edilir. Yürüyüş ve koşu yolu ile spor keyfini doğa içinde çıkarabilirsiniz. Çevre yerleşim merkezlerinde gezilmeye değer köyler, şelale ve baraj sayesinde hem spor yapabilme hem de yeni yerler keşfedebilirsiniz.

Kaplıca suyu; felç, siyatik, kadın hastalıkları, ameliyat sonrası oluşan yaraların iyileşmesi, kısırlık, safra kesesi taşı, romatizmal hastalıklar, dolaşım bozuklukları gibi pek çok hastalıklarda fayda sağlamaktadır. Ancak bazı durumlarda doktorlar tarafında kaplıca tedavisi görmeniz önerilmez. Tedavi göremeyenler; hamileler, verem hastaları, kalp hastaları, bulaşıcı hastalığı olanlardır. Kaplıca kürü en az 7 gün uygulanmalı ve 21 gün kalınarak bitirilmelidir.

Yalova Kaplıcalarında Kaplıca Kürü Ne Kadar Süre İle Yapılmalı - Yalova Kaplıcaları

Yalova Kaplıcaları Fiyatları

Yalova kaplıcaları fiyatları gelmek isteyen herkes tarafından merak edilen bir konudur. Yalnız geldiğiniz zaman bulacağınız sıcak suyun şifası, doğanın harikalığı, ağaçların altında içeceğiniz çayın keyfi sizlere büyük keyif verecektir. Fiyatlar değişmekle birlikte kalacağınız yer, kişi sayısı, alacağınız hizmet, şifalı su, havuz, hamam gibi seçeceğiniz kriterlere göre fiyatlandırma yapılmaktadır.

Yalova Kaplıcalarında Kaplıca Kürü Ne Kadar Süre İle Yapılmalı - Kaplıcalar

Cevap bırakın